See eines on Wiktionary
{
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "ca",
"2": "noun form"
},
"expansion": "eines",
"name": "head"
}
],
"lang": "Catalan",
"lang_code": "ca",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Catalan entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 4 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"form_of": [
{
"word": "eina"
}
],
"glosses": [
"plural of eina"
],
"id": "en-eines-ca-noun-XcjxMZAp",
"links": [
[
"eina",
"eina#Catalan"
]
],
"tags": [
"form-of",
"plural"
]
}
],
"word": "eines"
}
{
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "et",
"2": "noun form"
},
"expansion": "eines",
"name": "head"
}
],
"lang": "Estonian",
"lang_code": "et",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Estonian entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 4 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"form_of": [
{
"word": "eine"
}
],
"glosses": [
"inessive singular of eine"
],
"id": "en-eines-et-noun-jnKIprDN",
"links": [
[
"eine",
"eine#Estonian"
]
],
"tags": [
"form-of",
"inessive",
"singular"
]
}
],
"word": "eines"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "eine",
"3": "s",
"id2": "nominal"
},
"expansion": "eine + -s",
"name": "suffix"
}
],
"etymology_text": "eine + -s",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "39/vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "eines",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "einekset",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eines",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "einekset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eineksen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "einekset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eineksen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "einesten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eineksien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "einestä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eineksiä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eineksessä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eineksissä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eineksestä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "eineksistä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "einekseen",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "eineksiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "eineksellä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eineksillä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "einekseltä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "eineksiltä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "einekselle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "eineksille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "eineksenä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "eineksinä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "einekseksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "eineksiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "eineksettä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eineksittä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "eineksin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "39/vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "einekseni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "einekseni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "einekseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "einekseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "einekseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "einekseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "einekseni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "einesteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eineksieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "einestäni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eineksiäni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eineksessäni",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eineksissäni",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eineksestäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "eineksistäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "einekseeni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "eineksiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "einekselläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eineksilläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "einekseltäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "eineksiltäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "einekselleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "eineksilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "eineksenäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "eineksinäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "eineksekseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "eineksikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "eineksettäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eineksittäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "eineksineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "eineksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eineksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eineksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eineksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eineksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eineksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eineksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "einestesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eineksiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "einestäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eineksiäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eineksessäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eineksissäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eineksestäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "eineksistäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "einekseesi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "eineksiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "einekselläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eineksilläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "einekseltäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "eineksiltäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "eineksellesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "eineksillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "eineksenäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "eineksinäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "einekseksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "eineksiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "eineksettäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eineksittäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "eineksinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "eineksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eineksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eineksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eineksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eineksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eineksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eineksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "einestemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eineksiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "einestämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eineksiämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eineksessämme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eineksissämme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eineksestämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "eineksistämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "einekseemme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "eineksiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "eineksellämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eineksillämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "einekseltämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "eineksiltämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "eineksellemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "eineksillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "eineksenämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "eineksinämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "einekseksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "eineksiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "eineksettämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eineksittämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "eineksinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "eineksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eineksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eineksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eineksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eineksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eineksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eineksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "einestenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eineksienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "einestänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eineksiänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eineksessänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eineksissänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eineksestänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "eineksistänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "einekseenne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "eineksiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "eineksellänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eineksillänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "einekseltänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "eineksiltänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "eineksellenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "eineksillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "eineksenänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "eineksinänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "einekseksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "eineksiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "eineksettänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eineksittänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "eineksinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "eineksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eineksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eineksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eineksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eineksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eineksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eineksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "einestensä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eineksiensä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "einestään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "einestänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eineksiään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eineksiänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eineksessään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eineksessänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eineksissään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eineksissänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eineksestään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "eineksestänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "eineksistään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "eineksistänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "einekseensä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "eineksiinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "eineksellään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eineksellänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eineksillään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eineksillänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "einekseltään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "einekseltänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "eineksiltään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "eineksiltänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "einekselleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "eineksellensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "eineksilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "eineksillensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "eineksenään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "eineksenänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "eineksinään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "eineksinänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "eineksekseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "einekseksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "eineksikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "eineksiksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "eineksettään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eineksettänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eineksittään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eineksittänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "eineksineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "eineksinensä",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "eines",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "eines",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "eine",
"2": "ä"
},
"name": "fi-decl-vastaus"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish terms suffixed with -s (nominal)",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish vastaus-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 4 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"langcode": "fi",
"name": "Foods",
"orig": "fi:Foods",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"_dis": "30 23 43 1 1 1 1",
"kind": "other",
"name": "Pages with 4 entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "30 24 42 1 1 1 1",
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"derived": [
{
"sense": "compounds",
"word": "eineskeittiö"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "einespitsa"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "einespizza"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "einesruoka"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "einesteollisuus"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "einestuote"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "lihaeines"
}
],
"glosses": [
"convenience food, ready meal"
],
"id": "en-eines-fi-noun-HkzAoh4m",
"links": [
[
"convenience food",
"convenience food"
],
[
"ready meal",
"ready meal"
]
],
"synonyms": [
{
"word": "valmisruoka"
}
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈei̯nes/"
},
{
"ipa": "[ˈe̞i̯ne̞s̠]"
},
{
"rhymes": "-eines"
}
],
"word": "eines"
}
{
"forms": [
{
"form": "eins",
"tags": [
"alternative"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "de",
"2": "numeral form"
},
"expansion": "eines",
"name": "head"
}
],
"lang": "German",
"lang_code": "de",
"pos": "num",
"senses": [
{
"categories": [
{
"_dis": "24 26 25 25",
"kind": "other",
"name": "German entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"form_of": [
{
"word": "ein"
}
],
"glosses": [
"genitive masculine/neuter singular of ein"
],
"id": "en-eines-de-num-Z0Bd0JoO",
"links": [
[
"ein",
"ein#German"
]
],
"tags": [
"form-of",
"genitive",
"masculine",
"neuter",
"singular"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈaɪ̯nəs/"
},
{
"audio": "De-eines.ogg",
"mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/1/15/De-eines.ogg/De-eines.ogg.mp3",
"ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/1/15/De-eines.ogg"
},
{
"audio": "De-eines2.ogg",
"mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/e/e6/De-eines2.ogg/De-eines2.ogg.mp3",
"ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/e/e6/De-eines2.ogg"
}
],
"word": "eines"
}
{
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "de-decl-ein",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "ein",
"source": "declension",
"tags": [
"masculine",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eine",
"source": "declension",
"tags": [
"feminine",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "ein",
"source": "declension",
"tags": [
"neuter",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eines",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"masculine",
"singular"
]
},
{
"form": "einer",
"source": "declension",
"tags": [
"feminine",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eines",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"neuter",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "einem",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"masculine",
"singular"
]
},
{
"form": "einer",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"feminine",
"singular"
]
},
{
"form": "einem",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"neuter",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"plural"
]
},
{
"form": "einen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"masculine",
"singular"
]
},
{
"form": "eine",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"feminine",
"singular"
]
},
{
"form": "ein",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"neuter",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"plural"
]
},
{
"form": "eins",
"tags": [
"alternative"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "de",
"2": "article form"
},
"expansion": "eines",
"name": "head"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {},
"name": "de-decl-ein"
},
{
"args": {
"1": "ein",
"10": "einer",
"11": "einem",
"12": "",
"13": "einen",
"14": "eine",
"15": "ein",
"16": "",
"2": "eine",
"3": "ein",
"4": "",
"5": "eines",
"6": "einer",
"7": "eines",
"8": "",
"9": "einem"
},
"name": "de-decl-pronoun"
}
],
"lang": "German",
"lang_code": "de",
"pos": "article",
"senses": [
{
"categories": [
{
"_dis": "24 26 25 25",
"kind": "other",
"name": "German entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"form_of": [
{
"extra": "a, an",
"word": "ein"
}
],
"glosses": [
"genitive masculine/neuter singular of ein: a, an"
],
"id": "en-eines-de-article-q4qwnF-i",
"links": [
[
"ein",
"ein#German"
],
[
"a",
"a"
],
[
"an",
"an"
]
],
"tags": [
"form-of",
"genitive",
"masculine",
"neuter",
"singular"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈaɪ̯nəs/"
},
{
"audio": "De-eines.ogg",
"mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/1/15/De-eines.ogg/De-eines.ogg.mp3",
"ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/1/15/De-eines.ogg"
},
{
"audio": "De-eines2.ogg",
"mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/e/e6/De-eines2.ogg/De-eines2.ogg.mp3",
"ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/e/e6/De-eines2.ogg"
}
],
"word": "eines"
}
{
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "g",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "einer",
"source": "declension",
"tags": [
"masculine",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eine",
"source": "declension",
"tags": [
"feminine",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eines",
"source": "declension",
"tags": [
"neuter",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eins",
"source": "declension",
"tags": [
"neuter",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eines",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"masculine",
"singular"
]
},
{
"form": "einer",
"source": "declension",
"tags": [
"feminine",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eines",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"neuter",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "einem",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"masculine",
"singular"
]
},
{
"form": "einer",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"feminine",
"singular"
]
},
{
"form": "einem",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"neuter",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"plural"
]
},
{
"form": "einen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"masculine",
"singular"
]
},
{
"form": "eine",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"feminine",
"singular"
]
},
{
"form": "eines",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"neuter",
"singular"
]
},
{
"form": "eins",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"neuter",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "g",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "eine",
"source": "declension",
"tags": [
"masculine",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eine",
"source": "declension",
"tags": [
"feminine",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eine",
"source": "declension",
"tags": [
"neuter",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "einen",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "einen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"masculine",
"singular"
]
},
{
"form": "einen",
"source": "declension",
"tags": [
"feminine",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "einen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"neuter",
"singular"
]
},
{
"form": "einen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "einen",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"masculine",
"singular"
]
},
{
"form": "einen",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"feminine",
"singular"
]
},
{
"form": "einen",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"neuter",
"singular"
]
},
{
"form": "einen",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"plural"
]
},
{
"form": "einen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"masculine",
"singular"
]
},
{
"form": "eine",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"feminine",
"singular"
]
},
{
"form": "eine",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"neuter",
"singular"
]
},
{
"form": "einen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"plural"
]
},
{
"form": "eins",
"tags": [
"alternative"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "de",
"2": "pronoun form"
},
"expansion": "eines",
"name": "head"
}
],
"lang": "German",
"lang_code": "de",
"pos": "pron",
"senses": [
{
"categories": [
{
"_dis": "24 26 25 25",
"kind": "other",
"name": "German entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"form_of": [
{
"word": "einer"
}
],
"glosses": [
"inflection of einer:",
"strong nominative/accusative neuter singular"
],
"id": "en-eines-de-pron-AVV5zThO",
"links": [
[
"einer",
"einer#German"
]
],
"tags": [
"accusative",
"form-of",
"neuter",
"nominative",
"singular",
"strong"
]
},
{
"categories": [
{
"_dis": "24 26 25 25",
"kind": "other",
"name": "German entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"form_of": [
{
"word": "einer"
}
],
"glosses": [
"inflection of einer:",
"strong genitive masculine/neuter singular"
],
"id": "en-eines-de-pron-FmnrtoUy",
"links": [
[
"einer",
"einer#German"
]
],
"tags": [
"form-of",
"genitive",
"masculine",
"neuter",
"singular",
"strong"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈaɪ̯nəs/"
},
{
"audio": "De-eines.ogg",
"mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/1/15/De-eines.ogg/De-eines.ogg.mp3",
"ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/1/15/De-eines.ogg"
},
{
"audio": "De-eines2.ogg",
"mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/e/e6/De-eines2.ogg/De-eines2.ogg.mp3",
"ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/e/e6/De-eines2.ogg"
}
],
"word": "eines"
}
{
"categories": [
"Pages with 4 entries",
"Pages with entries"
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "ca",
"2": "noun form"
},
"expansion": "eines",
"name": "head"
}
],
"lang": "Catalan",
"lang_code": "ca",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Catalan entries with incorrect language header",
"Catalan non-lemma forms",
"Catalan noun forms",
"Pages with 4 entries",
"Pages with entries"
],
"form_of": [
{
"word": "eina"
}
],
"glosses": [
"plural of eina"
],
"links": [
[
"eina",
"eina#Catalan"
]
],
"tags": [
"form-of",
"plural"
]
}
],
"word": "eines"
}
{
"categories": [
"Pages with 4 entries",
"Pages with entries"
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "et",
"2": "noun form"
},
"expansion": "eines",
"name": "head"
}
],
"lang": "Estonian",
"lang_code": "et",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Estonian entries with incorrect language header",
"Estonian non-lemma forms",
"Estonian noun forms",
"Pages with 4 entries",
"Pages with entries"
],
"form_of": [
{
"word": "eine"
}
],
"glosses": [
"inessive singular of eine"
],
"links": [
[
"eine",
"eine#Estonian"
]
],
"tags": [
"form-of",
"inessive",
"singular"
]
}
],
"word": "eines"
}
{
"categories": [
"Pages with 4 entries",
"Pages with entries"
],
"derived": [
{
"sense": "compounds",
"word": "eineskeittiö"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "einespitsa"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "einespizza"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "einesruoka"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "einesteollisuus"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "einestuote"
},
{
"sense": "compounds",
"word": "lihaeines"
}
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "eine",
"3": "s",
"id2": "nominal"
},
"expansion": "eine + -s",
"name": "suffix"
}
],
"etymology_text": "eine + -s",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "39/vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "eines",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "einekset",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eines",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "einekset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eineksen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "einekset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eineksen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "einesten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eineksien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "einestä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eineksiä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eineksessä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eineksissä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eineksestä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "eineksistä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "einekseen",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "eineksiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "eineksellä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eineksillä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "einekseltä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "eineksiltä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "einekselle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "eineksille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "eineksenä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "eineksinä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "einekseksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "eineksiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "eineksettä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eineksittä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "eineksin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "39/vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "einekseni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "einekseni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "einekseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "einekseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "einekseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "einekseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "einekseni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "einesteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eineksieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "einestäni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eineksiäni",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eineksessäni",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eineksissäni",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eineksestäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "eineksistäni",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "einekseeni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "eineksiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "einekselläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eineksilläni",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "einekseltäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "eineksiltäni",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "einekselleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "eineksilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "eineksenäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "eineksinäni",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "eineksekseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "eineksikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "eineksettäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eineksittäni",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "eineksineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "eineksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eineksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eineksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eineksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eineksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eineksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eineksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "einestesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eineksiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "einestäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eineksiäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eineksessäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eineksissäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eineksestäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "eineksistäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "einekseesi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "eineksiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "einekselläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eineksilläsi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "einekseltäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "eineksiltäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "eineksellesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "eineksillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "eineksenäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "eineksinäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "einekseksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "eineksiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "eineksettäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eineksittäsi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "eineksinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "eineksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eineksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eineksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eineksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eineksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eineksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eineksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "einestemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eineksiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "einestämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eineksiämme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eineksessämme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eineksissämme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eineksestämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "eineksistämme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "einekseemme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "eineksiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "eineksellämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eineksillämme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "einekseltämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "eineksiltämme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "eineksellemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "eineksillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "eineksenämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "eineksinämme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "einekseksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "eineksiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "eineksettämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eineksittämme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "eineksinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "eineksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eineksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eineksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eineksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eineksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eineksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eineksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "einestenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eineksienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "einestänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eineksiänne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eineksessänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eineksissänne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eineksestänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "eineksistänne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "einekseenne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "eineksiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "eineksellänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eineksillänne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "einekseltänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "eineksiltänne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "eineksellenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "eineksillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "eineksenänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "eineksinänne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "einekseksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "eineksiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "eineksettänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eineksittänne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "eineksinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-vastaus",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "eineksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eineksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eineksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eineksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eineksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eineksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eineksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "einestensä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eineksiensä",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "einestään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "einestänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eineksiään",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eineksiänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "eineksessään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eineksessänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eineksissään",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eineksissänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eineksestään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "eineksestänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "eineksistään",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "eineksistänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "einekseensä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "eineksiinsä",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "eineksellään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eineksellänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eineksillään",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eineksillänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "einekseltään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "einekseltänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "eineksiltään",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "eineksiltänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "einekselleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "eineksellensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "eineksilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "eineksillensä",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "eineksenään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "eineksenänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "eineksinään",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "eineksinänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "eineksekseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "einekseksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "eineksikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "eineksiksensä",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "eineksettään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eineksettänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "eineksittään",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "eineksittänsä",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "eineksineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "eineksinensä",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "eines",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "eines",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "eine",
"2": "ä"
},
"name": "fi-decl-vastaus"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 2-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish lemmas",
"Finnish nouns",
"Finnish terms suffixed with -s (nominal)",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Finnish vastaus-type nominals",
"Pages with 4 entries",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/eines",
"Rhymes:Finnish/eines/2 syllables",
"fi:Foods"
],
"glosses": [
"convenience food, ready meal"
],
"links": [
[
"convenience food",
"convenience food"
],
[
"ready meal",
"ready meal"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈei̯nes/"
},
{
"ipa": "[ˈe̞i̯ne̞s̠]"
},
{
"rhymes": "-eines"
}
],
"synonyms": [
{
"word": "valmisruoka"
}
],
"word": "eines"
}
{
"categories": [
"German article forms",
"German entries with incorrect language header",
"German non-lemma forms",
"German numeral forms",
"German pronoun forms",
"Pages with 4 entries",
"Pages with entries"
],
"forms": [
{
"form": "eins",
"tags": [
"alternative"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "de",
"2": "numeral form"
},
"expansion": "eines",
"name": "head"
}
],
"lang": "German",
"lang_code": "de",
"pos": "num",
"senses": [
{
"form_of": [
{
"word": "ein"
}
],
"glosses": [
"genitive masculine/neuter singular of ein"
],
"links": [
[
"ein",
"ein#German"
]
],
"tags": [
"form-of",
"genitive",
"masculine",
"neuter",
"singular"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈaɪ̯nəs/"
},
{
"audio": "De-eines.ogg",
"mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/1/15/De-eines.ogg/De-eines.ogg.mp3",
"ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/1/15/De-eines.ogg"
},
{
"audio": "De-eines2.ogg",
"mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/e/e6/De-eines2.ogg/De-eines2.ogg.mp3",
"ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/e/e6/De-eines2.ogg"
}
],
"word": "eines"
}
{
"categories": [
"German article forms",
"German entries with incorrect language header",
"German non-lemma forms",
"German numeral forms",
"German pronoun forms",
"Pages with 4 entries",
"Pages with entries"
],
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "de-decl-ein",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "ein",
"source": "declension",
"tags": [
"masculine",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eine",
"source": "declension",
"tags": [
"feminine",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "ein",
"source": "declension",
"tags": [
"neuter",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eines",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"masculine",
"singular"
]
},
{
"form": "einer",
"source": "declension",
"tags": [
"feminine",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eines",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"neuter",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "einem",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"masculine",
"singular"
]
},
{
"form": "einer",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"feminine",
"singular"
]
},
{
"form": "einem",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"neuter",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"plural"
]
},
{
"form": "einen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"masculine",
"singular"
]
},
{
"form": "eine",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"feminine",
"singular"
]
},
{
"form": "ein",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"neuter",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"plural"
]
},
{
"form": "eins",
"tags": [
"alternative"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "de",
"2": "article form"
},
"expansion": "eines",
"name": "head"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {},
"name": "de-decl-ein"
},
{
"args": {
"1": "ein",
"10": "einer",
"11": "einem",
"12": "",
"13": "einen",
"14": "eine",
"15": "ein",
"16": "",
"2": "eine",
"3": "ein",
"4": "",
"5": "eines",
"6": "einer",
"7": "eines",
"8": "",
"9": "einem"
},
"name": "de-decl-pronoun"
}
],
"lang": "German",
"lang_code": "de",
"pos": "article",
"senses": [
{
"form_of": [
{
"extra": "a, an",
"word": "ein"
}
],
"glosses": [
"genitive masculine/neuter singular of ein: a, an"
],
"links": [
[
"ein",
"ein#German"
],
[
"a",
"a"
],
[
"an",
"an"
]
],
"tags": [
"form-of",
"genitive",
"masculine",
"neuter",
"singular"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈaɪ̯nəs/"
},
{
"audio": "De-eines.ogg",
"mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/1/15/De-eines.ogg/De-eines.ogg.mp3",
"ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/1/15/De-eines.ogg"
},
{
"audio": "De-eines2.ogg",
"mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/e/e6/De-eines2.ogg/De-eines2.ogg.mp3",
"ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/e/e6/De-eines2.ogg"
}
],
"word": "eines"
}
{
"categories": [
"German article forms",
"German entries with incorrect language header",
"German non-lemma forms",
"German numeral forms",
"German pronoun forms",
"Pages with 4 entries",
"Pages with entries"
],
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "g",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "einer",
"source": "declension",
"tags": [
"masculine",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eine",
"source": "declension",
"tags": [
"feminine",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eines",
"source": "declension",
"tags": [
"neuter",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eins",
"source": "declension",
"tags": [
"neuter",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "eines",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"masculine",
"singular"
]
},
{
"form": "einer",
"source": "declension",
"tags": [
"feminine",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "eines",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"neuter",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "einem",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"masculine",
"singular"
]
},
{
"form": "einer",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"feminine",
"singular"
]
},
{
"form": "einem",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"neuter",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"plural"
]
},
{
"form": "einen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"masculine",
"singular"
]
},
{
"form": "eine",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"feminine",
"singular"
]
},
{
"form": "eines",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"neuter",
"singular"
]
},
{
"form": "eins",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"neuter",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "g",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "eine",
"source": "declension",
"tags": [
"masculine",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eine",
"source": "declension",
"tags": [
"feminine",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "eine",
"source": "declension",
"tags": [
"neuter",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "einen",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "einen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"masculine",
"singular"
]
},
{
"form": "einen",
"source": "declension",
"tags": [
"feminine",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "einen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"neuter",
"singular"
]
},
{
"form": "einen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "einen",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"masculine",
"singular"
]
},
{
"form": "einen",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"feminine",
"singular"
]
},
{
"form": "einen",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"neuter",
"singular"
]
},
{
"form": "einen",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"plural"
]
},
{
"form": "einen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"masculine",
"singular"
]
},
{
"form": "eine",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"feminine",
"singular"
]
},
{
"form": "eine",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"neuter",
"singular"
]
},
{
"form": "einen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"plural"
]
},
{
"form": "eins",
"tags": [
"alternative"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "de",
"2": "pronoun form"
},
"expansion": "eines",
"name": "head"
}
],
"lang": "German",
"lang_code": "de",
"pos": "pron",
"senses": [
{
"form_of": [
{
"word": "einer"
}
],
"glosses": [
"inflection of einer:",
"strong nominative/accusative neuter singular"
],
"links": [
[
"einer",
"einer#German"
]
],
"tags": [
"accusative",
"form-of",
"neuter",
"nominative",
"singular",
"strong"
]
},
{
"form_of": [
{
"word": "einer"
}
],
"glosses": [
"inflection of einer:",
"strong genitive masculine/neuter singular"
],
"links": [
[
"einer",
"einer#German"
]
],
"tags": [
"form-of",
"genitive",
"masculine",
"neuter",
"singular",
"strong"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈaɪ̯nəs/"
},
{
"audio": "De-eines.ogg",
"mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/1/15/De-eines.ogg/De-eines.ogg.mp3",
"ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/1/15/De-eines.ogg"
},
{
"audio": "De-eines2.ogg",
"mp3_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/transcoded/e/e6/De-eines2.ogg/De-eines2.ogg.mp3",
"ogg_url": "https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/e/e6/De-eines2.ogg"
}
],
"word": "eines"
}
Download raw JSONL data for eines meaning in All languages combined (30.2kB)
{
"called_from": "parser/304",
"msg": "HTML tag <div> not properly closed",
"path": [
"eines"
],
"section": "German",
"subsection": "pronoun",
"title": "eines",
"trace": "started on line 104, detected on line 104"
}
{
"called_from": "parser/1336",
"msg": "no corresponding start tag found for </div>",
"path": [
"eines"
],
"section": "German",
"subsection": "pronoun",
"title": "eines",
"trace": ""
}
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-16 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (d1270d2 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.